środa, 3 kwietnia 2013

Warsztaty dla dzieci - uczymy patrzeć na miasto

Udało się! Za kilka dni rusza „Dziecięca Akademia Architektury” - warsztaty architektoniczno-urbanistyczne dla dzieci. Tego w Zielonej Górze jeszcze nie było:)

Najmłodsi nie tylko poznają podstawowe wiadomości z zakresu architektury czy urbanistyki, ale i sami będą mogli pobawić się w architektów, projektantów i planistów tworząc makiety idealnego miasta, budując „domki-cudaki”, wymyślając meble miejskie i zastanawiając się, czy miasto może być bardziej kolorowe.

Wiele się dzisiaj mówi na ten temat, dyskutuje o przyjaznej przestrzeni publicznej, roli architektury w kreowaniu estetyki miasta. To wbrew pozorom bardzo ważny aspekt naszego życia i funkcjonowania, bo przecież codziennie poruszamy się ulicami miasta, mijamy poszczególne budynki, spotykamy się ze znajomymi w różnych przestrzeniach. Po prostu żyjemy w mieście. Warto zatem zastanowić się, co to właściwie jest miasto i dla kogo to miasto jest? 
I takie pytanie skierujemy do najmłodszych użytkowników miasta.

Zaplanowaliśmy cztery spotkania dla dzieci w kolejne piątki kwietnia. Na każdym będziemy rozmawiać na nieco inny temat:
Każde z nich odbędzie się pod innym hasłem: 
5 kwietnia – Co to jest miasto? (poznamy części składowe miasta i zbudujemy miasto idealne)
12 kwietnia – Co to jest architektura? (kto wymyśla budynki? czy w architekturze jest wszystko możliwe? Przekonamy się budując „domy-cudaki”)
19 kwietnia – Stare i nowe (jak połączyć zabytki ze współczesnymi potrzebami? zmierzymy się z tym zadaniem tworząc „plomby”)
26 kwietnia – Jak żyje miasto? (co i kto żyje w mieście? Zastanowimy się, jak sami korzystamy z miasta i zbudujemy „miejskie meble” dla każdego)

Przez te zajęcia chcemy uwrażliwić najmłodszych użytkowników przestrzeni na otoczenie, sprowokować do obserwacji, pytań, dociekań, szukania nowych rozwiązań, ale i wyjaśniać świat, otwierać umysły na inność. Dzieci uczą się rozwiązywania problemów, współpracy, wyrażania swoich opinii, prezentacji swoich dokonań, zwiększają wiarę w swoje możliwości, rozwijają wyobraźnię i możliwości manualne.
Spotykamy się w piątki o godz. 16.30 w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze przy al. Wojska Polskiego 9, która jest partnerem projektu.

Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra zajęcia są bezpłatne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz