Jak na razie coraz lepiej wyglądają w mieście ronda i pasy oddzielające jezdnie (któż nie zauważył wiosennych tulipanów). Cały czas jednak kuleje zieleń na skwerach, w parkach, w przestrzeni miejskiej, gdzie się chodzi, odpoczywa, siedzi...
Dlatego postanowiliśmy trochę chociaż to zmienić. Stąd pomysł na projekt "Ogrody Zielonej Góry dawniej i dziś", który wsparł finansowo Urząd Miasta Zielona Góra (wielkie brawa i wielkie dzięki:).
Było już seminarium w BWA.
Dr Monika Drozdek opowiadała o dawnych parkach i ogrodach przy willach w Zielonej Górze. Ciekawie było oglądać stare zdjęcia, na których były piękne ogrody, Park Piastowski z wyszukaną i dopieszczoną zielenią. Dzisiaj niewiele już z tego zostało.
Agnieszka Tokarska-Osyczka przybliżyła wyniki naszej ankiety nt. zieleni w mieście (o niej nieco później), dr Agnieszka Szczecińska powiadała o pracy inspektora zieleni w mieście. Wiele mniejszych miast w naszym województwie (np. Bytom Odrzański, Nowa Sól) takiego inspektora mają. Zielona Góra niestety nadal nie. Marta Gendera z Fundacji Salony zdradziła dalsze plany związane z projektami wokół Parku Tysiąclecia.
Chętni mogli porozmawiać z ogrodnikami, projektantami.
Przed nami kolejna odsłona projektu - zazielenianie przestrzeni publicznej.
Zaczęliśmy trochę po partyzancku, by pokazać, że można. A teraz zapraszamy wszystkich chętnych na wspólne sadzenie kwiatów w centrum miasta.
Sadzimy we wtorek 22 lipca. Początek o godz. 19. Zbiórka przy ostatnim głogu koło rynku (obok kościoła Matki Bożej Częstochowskiej). Warto przynieść swoje łopatki. A kto ma nadmiar kwiatów, to też niech przyniesie, na pewno je zagospodarujemy:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz